Archiwum aktualności

29
cze
List otwarty ws. ujęcia kolonializmu na lekcji geografii w "Szkole z TVP"

27 maja w  programie “Szkoła z TVP” został został materiał edukacyjny dot. problematyki kolonializmu, w którym m.in. nauczycielka prowadząca przedstawiła "zalety" kolonializmu.

Grupa robocza ds. edukacji globalnej, działająca przy Grupie Zagranica, postanowiła zdecydowanie zareagować i przygotować merytoryczną odpowiedź.

13
maj
List otwarty ws. sytuacji polskich NGO zaangażowanych w pomoc rozwojową i humanitarną

Organizacje pozarządowe zaangażowane we współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną i edukację globalną wystosowały list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego ws. sytuacji polskich NGO.

04
maj
Pismo Grupy Zagranica ws. konkursu „Polska Pomoc Rozwojowa 2020”

Grupa Zagranica negatywnie oceniła decyzję Ministra Spraw Zagranicznych o zakończeniu tegorocznego konkursu „Polska Pomoc Rozwojowa 2020” bez wyłaniania ofert do sfinansowania (komunikat z dn. 27 kwietnia) o czym poinformowała kierownictwo Ministerstwa w piśmie, wysłanym 30 kwietnia br.

17
kwi
Najnowsze statystyki dotyczące ODA w 2019 roku

Według wstępnych danych zaraportowanych przez Polskę do Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC OECD) wydatki w ramach oficjalnej pomocy rozwojowej w 2019 roku zmniejszyły się o 7% względem roku 2018. Tymczasem Plan współpracy rozwojowej na rok 2019 zapowiadał prawie 20% wzrost względem roku poprzedniego.

05
lut
Przekaż 1%: organizacje pożytku publicznego wśród org. członkowskich Grupy Zagranica

Wśród organizacji członkowskich Grupy Zagranica ponad połowa to organizacje pożytku publicznego. Zachęcamy gorąco do przekazania 1% jednej z nich!

30
gru
Nagranie z debaty "Jak Polska powinna angażować się w pomoc rozwojową?"

26 listopada zorganizowaliśmy debatę "Jak Polska powinna angażować się w pomoc rozwojową? Stare i nowe wyzwania". Debata towarzyszyła promocji naszego raportu monitoringowego "Polska współpraca rozwojowa 2019".

27
lis
Raport monitoringowy 2019: Polska cały czas daleko od wypełnienia międzynarodowego zobowiązania

Polska cały czas daleko od wypełnienia międzynarodowego zobowiązania odnośnie poziomu Oficjalnej Pomocy Rozwojowej – wskazuje najnowszy raport Grupy Zagranica. Polska oficjalna pomoc rozwojowa (ODA) wyniosła w 2018 roku 0,14% dochodu narodowego brutto (2,77 mld zł), pozostając na zbliżonym poziomie do roku poprzedniego (0,13%).

24
lis
Tydzień Edukacji Globalnej - podsumowanie

TEG 2019 w tym roku odbył się w dniach 18-24 listopada pod hasłem: "Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!". Grupa Zagranica dziękuję za przekazywanie dobrej wiadomości o edukacji globalnej!

21
lis
0,5°C do zagłady – nowy materiał edukacyjny

Prezentujemy nasz nowy materiał edukacyjny, który przygotowałyśmy z myślą o Tygodniu Edukacji Globalnej. Materiał składa się z krótkiej animacji pt. 0,5°C do zagłady oraz scenariusza zajęć lekcyjnych, który może pomóc podjąć tematykę kryzysu klimatycznego w czasie lekcji i warsztatów z młodymi ludźmi.  Zapraszamy do zapoznania się z materiałem oraz do jego wykorzystania w czasie lekcji i warsztatów, zarówno w szkołach, jak i poza nimi.

05
lis
Zapraszamy na debatę: Jak Polska powinna angażować się w pomoc rozwojową? Stare i nowe wyzwania

26 listopada zostanie opublikowany najnowszy raport monitoringowy Grupy Zagranica, dotyczący polskiego zaangażowania we współpracę rozwojową oraz pomoc humanitarną. Z tej okazji Grupa Zagranica zaprasza do udziału w otwartej debacie, poświęconej ocenie jakości polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej, która towarzyszyć będzie promocji raportu.

Strony