Archiwum aktualności

27
lis
Raport monitoringowy 2019: Polska cały czas daleko od wypełnienia międzynarodowego zobowiązania

Polska cały czas daleko od wypełnienia międzynarodowego zobowiązania odnośnie poziomu Oficjalnej Pomocy Rozwojowej – wskazuje najnowszy raport Grupy Zagranica. Polska oficjalna pomoc rozwojowa (ODA) wyniosła w 2018 roku 0,14% dochodu narodowego brutto (2,77 mld zł), pozostając na zbliżonym poziomie do roku poprzedniego (0,13%).

21
lis
0,5°C do zagłady – nowy materiał edukacyjny

Prezentujemy nasz nowy materiał edukacyjny, który przygotowałyśmy z myślą o Tygodniu Edukacji Globalnej. Materiał składa się z krótkiej animacji pt. 0,5°C do zagłady oraz scenariusza zajęć lekcyjnych, który może pomóc podjąć tematykę kryzysu klimatycznego w czasie lekcji i warsztatów z młodymi ludźmi.  Zapraszamy do zapoznania się z materiałem oraz do jego wykorzystania w czasie lekcji i warsztatów, zarówno w szkołach, jak i poza nimi.

05
lis
Zapraszamy na debatę: Jak Polska powinna angażować się w pomoc rozwojową? Stare i nowe wyzwania

26 listopada zostanie opublikowany najnowszy raport monitoringowy Grupy Zagranica, dotyczący polskiego zaangażowania we współpracę rozwojową oraz pomoc humanitarną. Z tej okazji Grupa Zagranica zaprasza do udziału w otwartej debacie, poświęconej ocenie jakości polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej, która towarzyszyć będzie promocji raportu.

16
wrz
Nabór na stanowisko koordynatorki/koordynatora projektu w Grupie Zagranica

Otworzyliśmy rekrutację na stanowisko koordynatorki/koordynatora projektu dot. wsparcia polskich organizacji pozarządowych działających na rzecz krajów Partnerstwa Wschodniego, Kaukazu Płd. i Azji Centralnej. 

03
wrz
Szkolenie "Ethical communications in development cooperation"

Grupa Zagranica zaprasza na 1-dniowe szkolenie dotyczące etyki w komunikacji na temat współpracy rozwojowej. Poprowadzi je Jess Crombie, konsultantka ds. komunikacji humanitarnej, współpracująca z brytyjską platformą BOND. 

11
lip
Apel ws. uzupełnienia Zielonego Funduszu Klimatycznego

Razem z Koalicją Klimatyczną wysłaliśmy apel o znaczące zwiększenie polskiego wkładu finansowego na rzecz Zielonego Funduszu Klimatycznego (The Green Climate Fund, GCF), aby wraz z innymi krajami rozwiniętymi zapewnić przewidywalne wsparcie dla działań na rzecz klimatu w krajach rozwijających się.

04
lip
TEG 2019: Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!

21. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej odbędzie się w dniach 18 - 24 listopada. Grupa Zagranica - jako organizacja koordynująca - zaprasza do włączenia się w obchody TEG, pod hasłem << Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!>>.

27
cze
Zaproszenie do współpracy: Przygotowanie analizy strategii rozwoju edukacji globalnej w wybranych państwach UE

W ramach przygotowań do konsultacji zapisów nowego Wieloletniego Planu Współpracy Rozwojowej poszukujemy osób do współpracy przy przygotowaniu analizy dotyczącej ujęcia edukacji globalnej w krajowych wieloletnich dokumentach strategicznych dotyczących współpracy rozwojowej w państwach członkowskich Unii Europejskiej. 

13
maj
Co kandydaci i kandydatki w wyborach do Parlamentu Europejskiego uważają nt. współpracy rozwojowej UE?

Wraz z portalem MamPrawoWiedziec.pl przygotowaliśmy kwestionariusz dla kandydatów/ek w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zależy nam, aby polskie społeczeństwo poznało poglądy poszczególnych partii i ich reprezentantek i reprezentantów w obszarze polityki zagranicznej, a w szczególności w obszarze polityki współpracy rozwojowej oraz polityki klimatycznej.

10
kwi
Oficjalna pomoc rozwojowa spadła w 2018 roku, szczególnie dla krajów najbardziej potrzebujących

Najnowsze wstępne statystyki Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD (DAC OECD) pokazują, że oficjalna pomoc rozwojowa (ODA – official development assistance) 30 krajów członkowskich Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD w 2018 roku spadła o 2,7% w porównaniu do roku 2017 i wyniosła 153 miliardów dolarów.

Strony