Apel w sprawie aresztowania i przetrzymywania dziennikarzy Wa Lone i Kyaw Soe Oo w Mjanmie

20.04.2018

TREŚĆ APELU GRUPY ZAGRANICA DO MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH:

W związku z nieustającym przetrzymywaniem w areszcie dwóch dziennikarzy Agencji Reuters z Mjanmy, Wa Lone i Kywa Soe Oo zwracamy się z apelem o zabranie zdecydowanego głosu w ich obronie.

Jednocześnie chcielibyśmy wyrazić nasze najgłębsze zaniepokojenie obecną sytuacją dziennikarzy w Mjanmie. Po aresztowaniu Wa Lone i Kyawa Soe Oo liczba represjonowanych dziennikarzy w Mjanmie w 2017 roku wzrosła do jedenastu. Rzuca to bardzo negatywny cień na trwające w tym kraju przemiany demokratyczne. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że Wa Lone i Kyaw Soe Oo pracowali nad materiałami o przedłużającym się kryzysie w stanie Rakhine, który zmusił do ucieczki ponad 700 tysięcy osób z mniejszości Rohingya.

Wykorzystanie kolonialnego prawodawstwa, wprowadzonego w 1923 roku w celu ograniczenia birmańskich ruchów niepodległościowych, do aresztowania Wa Lona i Kyaw Soe Oo, wraz z potencjalnie grożącym im wyrokiem 14 lat pozbawiania wolności, są ewidentnymi przejawami działań mających na celu zastraszenie birmańskiego środowiska dziennikarskiego.

Dostęp do wiarygodnych informacji, który był możliwy między innymi dzięki pracy Wa Lona i Kyaw Soe Oo, jest niezbędny do rozwiązania kryzysu w stenie Rakhine. Bez reportaży i materiałów, takich jak te nad którymi pracowali Wa Lone i Kyaw Soe Oo, prawda o tym konflikcie będzie znacznie trudniej dostępna dla opinii publicznej w Mjanmie, jak i poza jej granicami.

W obronie aresztowanych dziennikarzy wystąpiło już wiele znanych organizacji międzynarodowych oraz polityków, w tym sekretarz generalny ONZ Antonio Gutteres oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajan. Z Polski głos w obronie Wa Lone i Kyaw Soe Oo zabrali do tej pory między innymi dziennikarze i eksperci skupieni wokół Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia. Jest to jednak zdecydowanie za mało, tym bardziej że to właśnie w Polsce, dzięki wsparciu z programu “Polska Pomoc”, w 2014 roku Wa Lone miał szansę przez miesiąc uczyć się jak ważne są wolne media w demokratyczny kraju.

Cytując za apelem polskich dziennikarzy: “Brak sprzeciwu wobec aresztowania oraz oskarżenia Wa Lone i Kyaw Soe Oo, oznaczać będzie brak obrony podstawowych wartości wolnych mediów.”

Zdecydowane stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie przebywających w areszcie od ponad stu dni dziennikarzy, jest na tym etapie szczególnie potrzebne i ważne.


Korespondencja:


Dodatkowe informacje:

  • Apel w tej sprawie wystosowali dziennikarze i eksperci skupieni wokół Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia >>>
  • Raport nad którym pracowali Wa Lone i Kyaw Soe Oo >>>
  • Factbox: International reaction to arrest of Reuters reporters in Myanmar >>>