Czy na szlaku narkotykowym da się normalnie żyć? Spotkanie z Małgorzatą Nocuń

11.12.2015

W ramach tegorocznej edycji festiwalu „WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie” odbyło się spotkanie z Małgorzatą Nocuń, dziennikarką Tygodnika Powszechnego pt. „Mafia narkotykowa, elity polityczne, zwykli ludzie. Czy na szlaku narkotykowym da się normalnie żyć?”. W rozmowie z Marcinem Chałupką z Krytyki Politycznej dziennikarka opowiadała o doświadczeniach zebranych podczas wizyty studyjnej w Kirgistanie, dokąd pojechała w ramach współpracy z Grupą Zagranica.

Małgorzata Nocuń problematykę handlu narkotykami w Azji Środkowej obserwowała z perspektywy zwykłych ludzi, których domy znajdują się na szlaku narkotykowym i którzy mimo wszystko próbują normalnie żyć. Podkreślała, że po upadku Związku Radzieckiego region zniknął z pola zainteresowania świata, a mówienie o „ciężkiej sytuacji” w żaden sposób nie oddaje skali problemów społecznych i cierpienia, z jakimi mierzą się jego mieszkańcy. W Kirgistanie biznes narkotykowy obraca tak wielkimi pieniędzmi, że stanowią one drugi, nieoficjalny budżet tego państwa, a kontrola szlaków narkotykowych to kluczowa karta przetargowa w walce o dostęp do władzy. Jednocześnie dziennikarka podawała przykłady przedsiębiorczego współdziałania mieszkańców regionu, najczęściej kobiet, które poprzez samoorganizację próbują zapewnić lokalnej społeczności stabilne, niezwiązane z biznesem narkotykowym źródło utrzymania.

Zapytana o rolę Unii Europejskiej i możliwe zaangażowanie państw zachodnich, wskazywała na konieczność nagłaśniania problemów regionu na arenie międzynarodowej, większego wsparcia dla takich oddolnych inicjatyw oraz działań organizacji pozarządowych, które stanowią dla mieszkańców zapomnianych rejonów Kirgistanu pozytywną mikro-rewolucję.

Reportaż Małgorzaty Nocuń z wizyty w Kirgistanie w numerze „Tygodnika Powszechnego” (czytaj).

Spotkanie poprzedzone było projekcją filmu Matthew Heinemana „W świecie karteli (Cartel Land)”, który porusza podobną problematykę w Meksyku (trailer).


Wydarzenie odbyło się w ramach projektu World-Wise Europe: A more coherent Europe for a fairer World finansowanego ze środków Komisji Europejskiej.