Debata "Jak Polska pomaga uchodźcom?"

01.12.2016

– Priorytetowe i bezdyskusyjne jest bezpieczeństwo polskich obywateli. Nie możemy zgodzić się ani na szantaże, ani w, imię poprawności politycznej, na jakiekolwiek narzucone nam kwoty uchodźców do przyjęcia – mówiła Beata Szydło w kampanii wyborczej. Pół roku później na międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Syrii w Londynie zapowiedziała, że: – Polska dołącza do państw, które przeznaczają środki finansowe na pomoc humanitarną w Syrii. Chcemy w ten sposób doprowadzić do rozwiązania problemu, który narodził się tam na miejscu, by Syryjczycy mogli wrócić do domów.

Cztery organizacje: Grupa Zagranica, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, uchodźcy.info i MamPrawoWiedziec.pl sprawdziły, jaką politykę wobec kryzysu migracyjnego i uchodźców prowadził polski rząd w 2016 r. Na pomoc humanitarną w odpowiedzi na kryzys syryjski Polska wysłała 34,7 mln zł.

Czy pomoc, której Polska udziela uchodźcom jest wystarczająca? Ile jako państwo bogatsze, będące w stanie pokoju, powinniśmy zrobić, aby pomóc ofiarom wojny czy prześladowań? 

Na pytania te spróbujemy odpowiedzieć podczas debaty "Jak Polska pomaga uchodźcom?", która odbędzie się 12 grudnia 2016 roku w Pracowni Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, Warszawa) o godzinie 19:00. 

Podczas debaty wraz z zaproszonymi gośćmi: parlamentarzystami i ekspertami spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na ile działania polskiego rządu odpowiadają na rzeczywiste problemy ofiar konfliktu w Syrii. Debacie towarzyszyć będzie prezentacja raportu z monitoringu polskiej współpracy rozwojowej.

Wydarzenie na portalu Facebook: http://bit.ly/JakPolskaPomaga.

Zaproszenie na debatę "Jak Polska pomaga uchodźcom?" (pdf).

Analizy:

Jesli nie w Polsce, to gdzie rząd pomaga uchodźcom w Syrii?, Magdalena Wnuk (MamPrawoe|Wiedziec.pl), Magdalena Trojanek (Grupa Zagranica)  

Działania Polski w zakresie współpracy rozwojowej w 2015 roku, Justyna Szambelan

Infografiki:


Wydarzenie odbywa sie w ramach projektu „Obywatelski monitoring polskiej pomocy rozwojowej”, finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.