Jedzenie i ty - filmy Oxfam

04.08.2015

Co siódma osoba na świecie cierpi z powodu niedożywienia. Przez ostatnie lata próbowano wielu sposobów na walkę z głodem na świecie, ale nie udało się go trwale wyeliminować. Warto więc nieco bardziej zagłębić się w problem i wybadać, skąd taka nierówność żywieniowa się wzięła. Powszechnie już wiadomo, że jedzenia wcale nie brakuje, teoretycznie powinno go starczyć dla każdego, tak więc problem musi leżeć gdzie indziej.  

Dlaczego to również nasz problem? W Polsce głód również jest wyzwaniem. Zajmujemy trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby niedożywionych dzieci[1]. Problem źle działającego i niesprawiedliwego systemu produkcji żywności uderza we wszystkie społeczeństwa.  

Dlaczego kraje rozwijające się, często bardziej zasobne chociażby w żyzne ziemie niż Europa, miałyby skazywać cześć swoich mieszkańców na głód? Skąd biorą się równolegle zjawiska niedożywienia i otyłości? Czy system dystrybucji żywności działa dobrze czy też dyskryminuje część producentów? Dlaczego na świecie zaczęły pojawiać się restauracje, w których podaje się żywność wyrzucona przez inne lokale tzw. ‘food waste’[2]? Jak się maja do tej tematyki biopaliwa? Jeśli ciekawią Was te pytania, zdecydowanie przyjrzyjcie się serii filmów Oxfamu, organizacji pozarządowej zajmującej się m.in. tematyka niedożywienia i produkcji żywności na świecie.

Po ich obejrzeniu na pewno pojawi się jeszcze więcej pytań, być może też kilka odpowiedzi.

[w jęz. angielskim - tłumaczenie wkrótce]

Więcej informacji:

Autorka tekstu: Gabriela Górska, wolontariuszka Grupy Zagranica

Animacje zostały zrealizowane przez Oxfam. Wersja polska animacji przygotowana została przez Grupę Zagranica w ramach projektu World-Wise Europe, dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej. Wyraża ona opinie jedynie jej autorów, a KE nie może być pociągnięta do odpowiedzialności w zakresie wykorzystywania informacji w niej zawartych.


[1] http://www.pah.org.pl/o-pah/186/ubostwo_i_glod_w_polsce

[2] http://www.spiegel.de/international/zeitgeist/berlin-s-dinner-exchange-addresses-problem-of-german-food-waste-a-824247.html