Obietnica "poważnego zwiększenia pomocy humanitarnej" w exposé Ministra Witolda Waszczykowskiego

10.02.2017

Podczas swojego exposé w Sejmie 14 lutego 2017 r. Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził:

"Polska pomoc humanitarna trafia także do migrantów i uchodźców w Jordanii i Libanie. W tym roku poważnie zwiększymy tę pomoc. (...)

W odpowiedzi na dramatyczną sytuację ludności cywilnej dotkniętej skutkami wojny w Syrii, podjęliśmy działania na rzecz wsparcia osób cierpiących, uchodźców oraz przyjmujących ich społeczności w krajach sąsiadujących. Priorytetem jest udzielenie pomocy w samej Syrii oraz w Libanie i Jordanii. Wyciągamy rękę na pomoc potrzebującym bez medialnego szumu i politycznych fajerwerków. Z inicjatywy Pani Premier Beaty Szydło i Pani Kanclerz Angeli Merkel w 2016 r. uruchomiono wspólny trzyletni projekt odbudowy szkół w Libanie. Polska reakcja na kryzys humanitarny i migracyjny to także udział w specjalnych funduszach unijnych. Łączna wartość pomocy w odpowiedzi na konflikt syryjski oraz kryzys migracyjny wyniosła w ubiegłym roku ponad 119 mln zł."

Źródło: Pełen tekst Informacji Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku (dostęp: 10.02.2017).

Fot. MSZ RP