
Najnowsze wstępne statystyki Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD (DAC OECD) pokazują, że oficjalna pomoc rozwojowa (ODA – official development assistance) 30 krajów członkowskich Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD w 2018 roku spadła o 2,7% w porównaniu do roku 2017 i wyniosła 153 miliardów dolarów.
Spadek ten wynika przede wszystkim z faktu, że mniej środków przeznaczono na koszty utrzymania uchodźców, których coraz mniej przybywa do krajów rozwiniętych. Największy spadek tych kosztów odnotowano w Austrii, Finlandii, Grecji, Włoszech, Japonii i Portugalii. Dwustronna ODA dla krajów najsłabiej rozwiniętych spadła o 3% wobec roku 2017, pomoc dla krajów afrykańskich o 4%, a pomoc humanitarna o 8%.
„Kraje będące donorami nie wywiązują się ze swojego zobowiązania do zwiększania finansowania rozwoju do 2015 r., co źle wróży osiągnięciu Celów Zrównoważonego Rozwoju do roku 2030” powiedział Angel Gurria, sekretarz generalny OECD. Zagregowana ODA członków Komitetu Pomocy Rozwojowej za 2018 rok odpowiada 0,31% łącznego dochodu narodowego brutto donorów DAC, znacznie poniżej celu 0,7% ODA/DNB.
Polska - mimo wzrostu ODA o 5,4% w 2018 roku - w gronie 30 członków Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD znalazła się ponownie na 3 miejscu od końca jeśli chodzi o relację oficjalnej pomocy rozwojowej do krajowego dochodu. Poziom 0,14% ODA/DNB jest cały czas znacznie niższy od pułapu 0,33%, który zobowiązaliśmy się osiągnąć do roku 2030.
Źródło grafiki/danych: DAC OECD.
Dodatkowe informacje:
- Całkowite wydatki krajów członkowskich DAC OECD w ramach oficjalnej pomocy rozwojowej spadły o 2,7% w 2018 r. w stosunku do roku poprzedniego. Członkowie DAC OECD zaraportowali łącznie 0,31% swojego zagregowanego dochodu narodowego na pomoc rozwojową, czyli znacznie poniżej pułapu 0,7% DNB, które obiecały osiągnąć do 2015 roku (zobowiązanie przedłużono do 2030 roku).
- W 2018 roku tylko 5 krajów - Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania, Luksemburg i Dania, dotrzymały podjętych zobowiązań.
- O 8% spadł udział pomocy humanitarnej w całkowitej ODA krajów członkowskich DAC OECD.
- O 3% spadł wolumen pomocy dwustronnej dla krajów najsłabiej rozwiniętych (LDC, Least Developed Countries).
- O 28,4% zmniejszyła się kwota wydana na przyjmowanie i utrzymanie uchodźców w krajach DAC OECD. Spadek ten jest związany ze spadkiem liczby wniosków o udzielenie azylu, co wynika częściowo z polityk krajów rozwiniętych - w tym krajów członkowskich UE - mających na celu ograniczenie liczby przybywających migrantów. Koszty te stanowiły 7,1% całkowitej ODA.