Podsumowanie debaty "Jak Polska pomaga uchodźcom?"

16.12.2016

34,7 mln zł w 2016 r. przeznaczył polski rząd na pomoc humanitarną w odpowiedzi na kryzys syryjski. Wielkość i charakter polskiej pomocy były przedmiotem dyskusji ekspertów i polityków podczas debaty „Jak Polska pomaga uchodźcom?”, która odbyła się 12 grudnia 2016 r. w warszawskiej Pracowni Duży Pokój.

– Posłowie zdecydowanie za mało na ten temat wiedzą i za mało o tym rozmawiają. Jesteśmy pod presją lęków i chcemy odsunąć problemy jak najdalej od siebie – mówiła podczas spotkania Kornelia Wróblewska, posłanka Nowoczesnej. Debata pokazała, że wiedza organizacji społecznych jest w Sejmie potrzebna, ale organizacje nie docierają z nią skutecznie do posłów. Dyskusja zakończyła się propozycją Wróblewskiej, aby organizacje spotkały się z przedstawicielami opozycji, wspólnie wypracowały propozycję zmian w polityce wobec uchodźców, która przekona rząd do zmiany stanowiska.

W debacie zorganizowanej przez Grupę Zagranica, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, portal uchodźcy.info i serwis MamPrawoWiedziec.pl uczestniczyło troje posłów: Andrzej Maciejewski (Kukiz’15), Marcin Święcicki (PO), Kornelia Wróblewska (Nowoczesna) i dwóch ekspertów: dr Witold Klaus (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej) i dr Samer Masri (Fundacja Wolna Syria). Punktem wyjścia do dyskusji była polityka rządu wobec kryzysu uchodźczego w Syrii, a podstawę stanowiły dwie analizy – jedna dotycząca pomocy humanitarnej wysyłanej na Bliski Wschód do ofiar kryzysu w Syrii, druga – polityki państwa polskiego wobec uchodźców szukających u nas schronienia. Debatę prowadziła Agnieszka Lichnerowicz z Radia TOK FM.

Analizy i raport:

Infografiki:

W mediach:

  • Artykuł "Jesli nie w Polsce, to gdzie rząd pomaga uchodźcom z Syrii?" 300polityka.pl
  • Inforgrafika OKO.press dot. wielkości pomocy humanitarnej na mieszkańca.

Wydarzenie odbywa sie w ramach projektu „Obywatelski monitoring polskiej pomocy rozwojowej”, finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.