Zagrabianie ziemi. Przewodnik dla początkujących - film Oxfam

04.08.2015

Zawłaszczanie ziemi jest ogromnym problemem w krajach globalnego Południa. Choć film w dużej mierze odnosi się do Afryki, proceder zagrabiania ziem ma miejsce na całym świecie, również w Europie. Ale zacznijmy od początku – jak to działa?

Na przykład, czy słyszeliście ostatnio o oleju palmowym? Olej palmowy to produkt, który wykorzystuje się dużo częściej niż może Wam się wydawać. Znajdziemy go w żywności (np. czekoladzie), w kosmetykach i jako składnik biopaliw.

Jak wszystkie produkty, których potrzebujemy w dużych ilościach, uprawy olejowieca, z którego otrzymuje się olej palmowy, zajmują ogromne powierzchnie. Indonezja jest jego największym producentem na świecie, ale większość jej obywateli wcale na tej uprawie nie zyskuje – raczej treci. Ziemie rolne są wykupowane przez bogate firmy, a rolnicy którzy do tej pory na nich mieszkali lub je uprawiali są zmuszani do odstąpienia od swoich praw do ziemi i wyprowadzki za bardzo niską cenę (np. 25 dolarów) lub zupełnie bez odszkodowania.[1].

Jak to jest możliwe? Problem leży w słabych regulacjach krajowych i międzynarodowych, braku odpowiedzialności społecznej firm, ale też w praktykach organizacji takich, jak Bank Światowy, które zamiast walczyć z tym problemem, wspierają projekty i inwestycje prowadzące do dalszego zagrabiania ziemi. Czy możemy to zmienić? Czy możemy wpłynąć na praktyki firm i organizacji międzynarodowych?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat problemu zagrabiania ziemi, jego przyczyn i możliwych rozwiązań? Polecamy obejrzenie filmu oraz zajrzenie na te strony:

Chcesz się zaangażować? Te organizacje prowadzą w Polsce działania związane z problemem zawłaszczania ziemi:

Autorka tekstu: Gabriela Górska, wolontariuszka Grupy Zagranica

Animacja została zrealizowana przez Oxfam. Wersja polska animacji przygotowana została przez Grupę Zagranica w ramach projektu World-Wise Europe, dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej. Wyraża ona opinie jedynie jej autorów, a KE nie może być pociągnięta do odpowiedzialności w zakresie wykorzystywania informacji w niej zawartych.


[1] Dynamika zawłaszczania ziemi w Azji południowo-wschodniej: zrozumieć rolę Europy. Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Polska Pomoc, Warszawa 2011