Zapraszamy na debatę: Polska współpraca rozwojowa - ile? dla kogo? po co?

23.10.2018

28 listopada zostanie opublikowany najnowszy raport monitoringowy Grupy Zagranica, dotyczący polskiego zaangażowania we współpracę rozwojową oraz pomoc humanitarną.

Z tej okazji Grupa Zagranica zaprasza do udziału w debacie panelowej, poświęconej ocenie jakości polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej, która towarzyszyć będzie promocji raportu.

  • Jak wyglądały wydatki na pomoc w 2017 roku? Jak daleko jesteśmy od celu 0,33% DNB na pomoc rozwojową? Czy są szanse żeby zwiększyć wielkość polskiej pomocy w najbliższym 10-leciu? Jak prezentujemy się jako dawca pomocy na tle innych krajów europejskich?
  • Komu i w jaki sposób powinniśmy pomagać? Czy najbliższy rok przyniesie zmianę priorytetów politycznych w tym zakresie?
  • Jak długo jeszcze będziemy pomagać w ramach tzw. pomocy wiązanej, której rezultaty dla rozwoju są poddawane w wątpliwość? Jakie korzyści (i komu) przyniesie zaangażowanie sektora prywatnego w działania pomocowe? Na jakich warunkach powinno się to odbywać?

Dotychczas nasze zaproszenie do panelu przyjęli/przyjęły:

Marta Gontarska - edukatorka, rzeczniczka i trenerka edukacji globalnej, członkini Zarządu Grupy Zagranica. Prowadzi program edukacji w Instytucie Globalnej Odpowiedzialności. Tematyką rozwojową zajmuje się od 2007 roku, w tym w sposób szczególny prawami kobiet w  rozwoju oraz krytyczną i postkolonialną edukacją globalną. Jest autorką raportów - w tym tegorocznego raportu monitoringowego Grupy Zagranica - i analiz z zakresu współpracy rozwojowej oraz edukacji globalnej, a także wielu materiałów edukacyjnych. 

Marek Kuberski - zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Patryk Kugiel - Główny Analityk w programie Azja-Pacyfik w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Specjalista ds. międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju i Azji Południowej.

Uczestnicy i uczestniczki panelu zostaną poproszeni o podzielenie się swoim komentarzem oraz analizą aktualnych i potencjalnych strategii, mających na celu zwiększenie skuteczności i jakości polskiej pomocy rozwojowej. Debatę poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka Radia TOK FM.

Szczegółowa lista panelistów i panelistek będzie na bieżąco uzupełniania na niniejszej stronie oraz w wydarzeniu: http://bit.ly/DebataWspolpracaRozwojowa.


Informacje praktyczne:

Debata rozpocznie się o godzinie 17:30 i potrwa około 2 godziny. Nagranie debaty będzie dostępne na kanałach online Grupy Zagranica. Po debacie zapraszamy na symboliczny poczęstunek. Każdy/każda z uczestników/uczestniczek otrzyma bezpłatny egzemplarz raportu „Polska współpraca rozwojowa 2018”. 

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu za pośrednictwem krótkiego formularza: https://wspolpracarozwojowa.evenea.pl/, choć rejestracja na wydarzenie nie jest obowiązkowa.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt na adres grupa@zagranica.org.pl.

Zapraszamy!


 

 

Organizacja debaty jest współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej w ramach projektu „Coherent Europe for Sustainable Development: Action for Policies that Will Make a Difference”.

Debata jest częścią projektu współfinansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Wydarzenie jest objęte patronatem Euractiv.pl.

Wydarzenie jest objęte patronatem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie.