Otwieramy program grantowy na projekty z obszaru edukacji globalnej

Zapraszamy do składania wniosków projektowych w ramach międzynarodowego programu grantowego Connect for Global Change realizowanego w 11 krajach członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce program grantowy jest realizowany przez Grupę Zagranica, w dwóch rundach aplikacyjnych – w roku 2024 oraz 2025. Dziś rozpoczęliśmy nabór wniosków w pierwszej rundzie! 

Strona programu Connect for Global Change >>>

Jaki jest cel programu grantowego?

Celem programu Connect for Global Change jest zaangażowanie jak największej liczby obywateli i obywatelek UE, zwłaszcza młodych ludzi i osób mniej zaznajomionych z tematyką globalnych wyzwań, w tworzenie sprawiedliwego, zrównoważonego i otwartego dla wszystkich świata. Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów z obszaru edukacji globalnej. 

Chcemy wspierać projekty, które:

  • mają na celu zwiększenie krytycznego zrozumienia i świadomego zaangażowania w stawianie czoła globalnym wyzwaniom; 
  • mają zróżnicowany charakter – mogą to być projekty edukacyjne, kampanie uświadamiające, wydarzenia artystyczne nawiązujące do tematyki globalnej, warsztaty, festiwale, akcje w społecznościach lokalnych, kampanie w mediach społecznościowych i wiele innych; 
  • mają wymiar międzynarodowy, w tym znaczeniu, że angażują partnerów z krajów globalnego Południa lub uwzględniają ich perspektywę („nic o nas bez nas”);
  • są skierowane – w szczególności, ale nie tylko – do młodych ludzi lub osób, które dotychczas nie były zaangażowane w tematykę globalnych wyzwań lub posiadają niewielką wiedzę na ten temat. 

Więcej informacji na temat celu i zasad programu można znaleźć w ‘Przewodniku dla Wnioskodawców i Grantobiorców programu grantowego Connect for Global Change’.

Jakiego wsparcia możesz oczekiwać?

  • Budżet projektu może wynosić od 5 000 euro do 10 000 euro.
  • Grant pokrywa 100% kosztów projektu.
  • Oprócz wsparcia finansowego, oferujemy również cykl szkoleniowy dla uczestników i uczestniczek programu, którego celem jest pogłębienie wiedzy w tematach związanych z edukacją globalną, ważnych z punktu widzenia programu grantowego, jak na przykład równość płci, angażowanie młodzieży, współpraca.

Więcej informacji na temat kwestii administracyjno-finansowych można znaleźć w ‘Wymaganiach administracyjnych i finansowych dla Wnioskodawców i Grantobiorców programu Connect for Global Change’.

Aby zgłosić projekt, organizacja będąca głównym wnioskodawcą musi:

  • być zarejestrowaną w Polsce od co najmniej 12 miesięcy organizacją pozarządową jako fundacja lub stowarzyszenie (rejestrowe),
  • mieć przychody w 2023 r. nie przekraczające 10 000 000 PLN,
  • posiadać co najmniej 20 członków/zwolenników/wolontariuszy lub innych osób zaangażowanych w działalność organizacji,
  • posiadać niezbędną zdolność finansową, administracyjną i/lub operacyjną do pomyślnego wdrożenia takiego projektu.

Pełna lista wymagań dla organizacji składających wniosek znajduje się w ‘Przewodniku dla Wnioskodawców i Grantobiorców programu grantowego Connect for Global Change’. 

Harmonogram pierwszej rundy aplikacyjnej (2024):

  • Sesje informacyjne (online) dla organizacji w dwóch terminach:15 października (wtorek) lub 18 października (piątek), rejestracja.
  • Wnioski można składać od 11 października do 25 listopada 2024 roku, godz. 14:00 CET wyłącznie za pośrednictwem Systemu Grantowego Connect for Global Change.
  • Decyzja odnośnie dofinansowania zostanie przesłana do Wnioskodawców nie później niż 7 stycznia 2025 roku. 
  • Jeśli projekt otrzyma dofinansowanie, może rozpocząć się najwcześniej 1 lutego 2025 roku.
  • Projekty mogą trwać maksymalnie 12 miesięcy i muszą zostać zakończone do 31 stycznia 2026 r.

Druga runda konkursu grantowego Connect for Global Change rozpocznie się w październiku 2025 r.

Chcesz uzyskać więcej informacji?
Zarejestruj się TUTAJ na sesję informacyjną online; możesz wybrać jeden z dwóch terminów: 15 października (wtorek) lub 18 października (piątek). 

Jeśli masz teraz jakieś pytania, skontaktuj się z nami pod adresem connect@zagranica.org.pl.

powrót na stronę główną