W dniu 10 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca 20 lat rozwoju edukacji globalnej w Polsce. Było to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło szerokie grono praktyków i praktyczek edukacji formalnej i pozaformalnej, reprezentantów instytucji rządowych oraz sojuszniczki tej perspektywy edukacyjnej.
- Mam poczucie, że była to wydarzenie od dawna oczekiwane. W jednym miejscu zebraliśmy kilkadziesiąt osób zaangażowanych w edukację globalną, aby umożliwić im interaktywną dyskusję, o tym jak budować przyszłość edukacji globalnej w Polsce, bazując na osiągnięciach i zasobach ostatnich 20 lat – podsumowuje konferencję Ela Olczak, współorganizatorka i współprowadząca konferencję.
Konferencja pokazała różnorodność środowiska osób zaangażowanych w edukację globalną i była okazją do wzmocnienia i sieciowania tych osób – zarówno nauczycieli i nauczycielek, jak i edukatorów i edukatorek z organizacji pozarządowych. Stała się okazją do spojrzenia w przyszłość – dyskutowaliśmy o możliwościach wzmocnienia edukacji globalnej jako parasolowego pojęcia integrującego różnorodne tematy i działania edukacyjne. Zwróciliśmy również uwagę na konieczność dalszego rozwijania współpracy międzysektorowej, zwiększenia świadomości społecznej na temat edukacji globalnej oraz systemowego wsparcia dla inicjatyw w tym obszarze.
- Podczas konferencji zaprezentowałyśmy 20-letnią historię edukacji globalnej. – relacjonuje Marta Gontarska, pomysłodawczyni konferencji. – Zaczęłyśmy od roku, w którym edukacja globalna pojawiła się w Polsce, przeszłyśmy do kluczowych węzłowych momentów: powstania definicji, procesu międzysektorowego, zwiększonego udziału organizacji pozarządowych w projektach edukacji globalnej. Wspomniałyśmy o kluczowych dla Grupy Zagranica działań: koordynacji grupy roboczej ds. edukacji globalnej, analizy podręczników, przeglądów partnerskich. Doszłyśmy do roku 2024 z nadzieją, że edukacja globalna będzie się dalej rozwijać.
To wydarzenie było nie tylko podsumowaniem 20 lat działań, ale także impulsem do dalszej pracy na rzecz budowania solidarności globalnej, zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwości społecznej.
- Wróciłam pełna optymizmu i nadziei, że naprawdę nadchodzi nasz czas i edukacja globalna znów stanie się w Polsce ważna – opowiada jedna z uczestniczek wydarzenia.
Organizatorem wydarzenia była Grupa Zagranica, ale to przede wszystkim osoby uczestniczące stworzyły tą wyjątkową i inspirującą przestrzeń do uważnego słuchania i dialogu.
Dziękujemy wszystkim osobom za dzielenie się doświadczeniami i wiarę, że teraz jest czas na dobrą edukację globalną w Polsce!
Fot. Jacek Grymuza.
Organizatorem wydarzenia jest Grupa Zagranica w ramach projektów:
(-) Czas na edukację globalną! Od edukacji szkolnej po akcje młodzieżowe na rzecz zrównoważonego rozwoju współfinansowanego z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
(-) It’s Global Education Time! From School curricula to youth actions for Sustainable Development współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu DEAR (ang. Development Education and Awareness Raising).