Razem z innymi ponad trzystoma organizacjami z całej Europy podpisaliśmy się pod listem otwartym w sprawie węgierskiego projektu ustawy „przejrzystość życia publicznego” skierowanym do Przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz Komisarza ds. demokracji, sprawiedliwości i praworządności.
List dotyczy nowego projektu ustawy forsowanego przez rządzącą na Węgrzech partię Fidesz, który poważnie zagraża wolności słowa, swobodzie zrzeszania się oraz funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Proponowane przepisy umożliwiałyby rządowi tworzenie uznaniowych list organizacji uznanych za „zagrożenie dla suwerenności”, bez jasnych kryteriów i realnej możliwości odwołania się od decyzji. Projekt ten, jeśli zostanie uchwalony, umożliwiłby rządowi węgierskiemu namierzanie, pozbawianie funduszy i rozwiązywanie każdej organizacji, którą uzna za „zagrożenie dla suwerenności Węgier”.
Ustawa – i idące za nią ograniczenie dostępu do finansowania zagranicznego – miałaby zastosowanie do wszystkich organizacji otrzymujących fundusze zagraniczne, w tym też dotacje z instytucji UE, które stanowią podstawę funkcjonowania wielu organizacji społecznych w całej Europie.
W liście apelujemy o zdecydowaną reakcję instytucji unijnych:
- Zastosowanie środków tymczasowych przez TSUE w trwającym postępowaniu przeciwko Węgrom (sprawa C-829/24) w celu natychmiastowego zablokowania skutków ustawy.
- Wezwanie Węgier do wycofania projektu ustawy, a w razie odmowy – wszczęcie nowego postępowania o naruszenie prawa UE.
- Poparcie przez Radę UE głosowania w ramach art. 7 TUE na najbliższym posiedzeniu 27 maja 2025 r., uznając eskalację zagrożeń dla demokracji i praworządności.
- Uruchomienie dodatkowych mechanizmów ochrony praworządności, by przeciwdziałać systematycznemu osłabianiu demokracji na Węgrzech.
Pełna treść listu w języku angielski wraz z sygnatariuszami:
powrót na stronę główną