
W dniach 7–9 kwietnia 2025 roku w Warszawie odbyły się dwa istotne seminaria poświęcone przyszłości unijnej polityki rozwojowej oraz roli Europy Środkowo-Wschodniej w kształtowaniu agendy współpracy międzynarodowej UE. W obu wydarzeniach aktywnie uczestniczyła Grupa Zagranica. Nasz udział w tych inicjatywach podkreślił znaczenie perspektywy pozarządowej i regionalnej w kształtowaniu polityki rozwojowej Unii Europejskiej.
Pierwsze z wydarzeń, seminarium eksperckie zatytułowane „Future directions of EU development policy under Von der Leyen II”, miało miejsce 7 kwietnia w Kolegium Europejskim w Natolinie. Organizatorami byli EADI Working Group on the EU as a Development Actor, European Think Tanks Group (ETTG) oraz samo Kolegium Europejskie. Dyskusje koncentrowały się na możliwych kierunkach rozwoju unijnej polityki współpracy międzynarodowej w kontekście nowej Komisji Europejskiej i przygotowań do kolejnych ram finansowych UE (MFF 2028–2034). Między innymi, analizowano w jakim stopniu i w jaki sposób obecny skład Parlamentu Europejskiego wpływa na skuteczność polityki unijnej w tym obszarze, a także jakie są tendencje w polityce rozwojowej kluczowych państw członkowskich.




Drugie wydarzenie, dwudniowe seminarium „Re-balancing European voices in the EU international cooperation agenda: ETTG – PISM dialogue on resilience”, odbyło się 8 i 9 kwietnia – pierwszego dnia w Akademii Dyplomatycznej, a drugiego w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). Zorganizowane przez ETTG i PISM spotkanie miało na celu ocenę obecnej i przyszłej roli UE jako globalnego aktora rozwojowego, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy państw Europy Środkowo-Wschodniej. W agendzie znalazły się panele dotyczące działań w kontekście niestabilności (ang. fragility) państw partnerskich, roli strategii Global Gateway, jak również wpływu rozszerzenia UE na współpracę rozwojową. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele i przedstawicielki Komisji Europejskiej, think tanków, społeczeństwa obywatelskiego oraz eksperci i ekspertki z regionu Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich.
W obu wydarzeniach Grupa Zagranica była reprezentowana przez Jana Bazyla. Nasz wkład w dyskusję opierał się na doświadczeniu i refleksji organizacji społeczeństwa obywatelskiego z Europy Środkowo-Wschodniej.
Działalność rzecznicza Grupy Zagranica jest finansowana ze środków:
- Komisji Europejskiej w ramach projektu Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – Fifth Trio EU Presidency Project 2024-2026.
- Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 w ramach projektu Rozwój Grupy Zagranica – wzmocnienie organizacji społecznych zaangażowanych we współpracę rozwojową.
Źródło fotografii: ETTG – współorganizator wydarzeń.
powrót na stronę główną