Grupa Zagranica zaprasza na dyskusję „Rola polskich organizacji pozarządowych w odbudowie Ukrainy”, która odbędzie się 26 stycznia (czwartek), w godz. 17:30-19:00.
Miejsce wydarzenia: Centrum Aktywizmu Klimatycznego „Gniazdo”, ul. Krucza 17, Warszawa.
Spotkanie towarzyszy publikacji najnowszego raportu monitoringowego Grupy Zagranica, który przedstawia perspektywę organizacji pozarządowych na stan polskiej współpracy rozwojowej.
Wydarzenia wojenne za wschodnią granicą i potrzeby pomocowe z nimi związane całkowicie zmieniają obraz polskiej współpracy rozwojowej. W ostatnim roku – w szczególności w pierwszych dniach inwazji rosyjskiej na Ukrainę – polskie organizacje pomocowe z wielkim zaangażowaniem zareagowały na wyzwania humanitarne, korzystając m.in. z ogromnego wsparcia polskiego społeczeństwa.
Doświadczenia ostatniego roku stanowi zasób, który powinien być wykorzystany w planowaniu długofalowej rozwojowej dla naszego wschodniego sąsiada. Dlatego podczas dyskusji chcemy się wspólnie zastanowić:
- Jakie są największe wyzwania obecnie i w przyszłości, jeśli chodzi o (po)wojenną odbudowę kraju?
- Jak swoją rolę widzą polskie organizacje, biorąc pod uwagę zaangażowanie w Ukrainie potężnych organizacji z bogatszych państw oraz międzynarodowych podmiotów?
- Jakie oczekiwania mają organizacje pozarządowe w obszarze współpracy rozwojowej wobec władz polskich i unijnych w tym trudnym i długofalowym zadaniu?
Zaproszenie do dyskusji przyjęły:
Helena Krajewska – rzeczniczka prasowa Polskiej Akcji Humanitarnej, pracuje w Fundacji od 2020 roku. Uprzednio zatrudniona w Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz w Union for The Mediterranean, międzynarodowej organizacji zajmującej się współpracą rozwojową.
Małgorzata Olasińska-Chart – członkini zarządu Polskiej Misji Medycznej, Dyrektorka Programu Pomocy Humanitarnej PMM, związana z pomocą humanitarną od 2003 r.
Dominika Springer – założycielka i członkini zarządu Fundacji HumanDoc, absolwentka stosunków międzynarodowych o specjalności wschodniej oraz mediacji i rozwiązywania konfliktów społecznych. Pracowała m.in na misjach w Gruzji, Afganistanie, Tadżykistanie, Białorusi.
Moderatorką spotkania będzie dziennikarka Agnieszka Lichnerowicz.
Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu na żywo – do czego gorąco zachęcamy! – prosimy o rejestrację poprzez formularz rejestracyjny: https://bit.ly/Dyskusja_Rejestracja do dnia 25 stycznia (środa).
Wydarzenie na portalu Facebook >>>
W trakcie spotkania będzie możliwość zadawania pytań panelistom/panelistkom.
Wydarzenie będzie równolegle transmitowane na kanale YouTube:
—
Debata jest jednym z działań Grupy Zagranica w ramach projektu „Rzecznictwo praw i interesów polskich NGO zaangażowanych we współpracę rozwojową” realizowanego w ramach dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
powrót na stronę główną