Razem na rzecz zmian. Budowanie potencjału organizacji pozarządowych na rzecz edukacji globalnej

Projekt skierowany jest do organizacji pozarządowych zajmujących się bądź mających potencjał do podejmowania działań w obszarze edukacji globalnej i edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Celem projektu jest zachęcenie i budowanie potencjału organizacji w obszarze edukacji globalnej, wyposażenie ich w wiedzę i kompetencje z tego zakresu, w szczególności z włączanie tematyki równych szans do działań projektowych.

W ramach projektu:

  • przeprowadzony zostanie mapping organizacji pozarządowych w zakresie ich potencjału do działań z obszaru edukacji globalnej,
  • odbędzie się kampania online promująca edukację globalną i program grantowy Connect for Global Change,
  • przygotowany zostanie poradnik dotyczący angażowania młodych ludzi w tę tematykę,
  • zorganizowana zostanie seria seminariów sieciujących oraz edukacyjnych (online i offline) w zakresie tematyki edukacji globalnej, Celów Zrównoważonego Rozwoju,
  • przeprowadzone zostaną 2 konkursy grantowe dla małych i średnich organizacji pozarządowych,
  • organizacje, które otrzymają granty otrzymają dedykowane wsparcie coachingowe, które pozwoli wzmocnić ich potencjał działań w zakresie edukacji globalnej,
  • odbędą się seminaria budujące potencjał organizacji w zakresie tematyki równości szans,
  • przygotowane zostanie repozytorium online dobrych praktyk z zakresu edukacji globalnej z przedsięwzięć sfinansowanych w ramach 2 edycji konkursu.

Projekt “Razem na rzecz zmian” jest kierowany do środowiska organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, które zajmują się edukacją globalną, zajmowały się nią lub mają potencjał i są zainteresowane kwestiami globalnymi. Projekt kierujemy do małych i średnich organizacji pozarządowych, które są członkami Grupy Zagranica, ale też działają poza federacją. Powstaje coraz więcej organizacji, żeby zrealizować ważne i pilne cele konkretnej grupy zaangażowanej społecznie, często te cele korespondują z celami edukacji globalnej, choć organizacje niekoniecznie je z nimi łączą.

Grupa Zagranica zauważając ten trend w III sektorze, poprzez ofertę kompleksowego wsparcia (finansowego i merytorycznego) chce zachęcić nowe organizacje, do działań na rzecz edukacji globalnej w Polsce czyniąc z nich multiplikatorów w kolejnych społecznościach i grupach lokalnych czy regionalnych. Zakładamy, że poszerzenie grupy organizacji pozarządowych działających na rzecz edukacji globalnej jest nie tylko możliwe, ale i potrzebne. 

Wsparcia od sektora pozarządowego w zakresie edukacji globalnej oczekują w szczególności nauczycielki i nauczyciele wszystkich etapów edukacyjnych, którzy pracując z młodymi ludźmi bazowali na wskazaniach, materiałach czy wiedzy dostarczanej przez organizacje w najbardziej aktualnych globalnych tematach, jak migracje globalne, kwestia wojny i uchodźstwa, zmiany klimatu czy odpowiedzialna konsumpcja. To dzięki działalności organizacji promowano ideę Celów Zrównoważonego Rozwoju i tłumaczono ich rolę dla społeczeństw na całym świecie czy dostarczano innowacyjnych metod edukacyjnych wspierających krytyczne myślenie czy zaangażowanie obywatelskie młodych ludzi.

Projekt “Razem na rzecz zmian” to projekt strategicznie wzmacniający sektor pozarządowy, jako kluczowych multiplikatorów treści z zakresu edukacji globalnej do szerokiej publiczności. Połączenie budowania potencjału merytorycznego organizacji, wsparcie ich w realizacji działań poprzez coaching oraz szkolenia, a także sfinansowanie najlepszych projektów zaprezentowanych w konkursie jest kompleksową propozycją wzmacniającą edukację globalną w sektorze pozaformalnym w Polsce.

Projekt pt. “Razem na rzecz zmian. Budowanie potencjału organizacji pozarządowych na rzecz edukacji globalnej w Polsce”  jest wkładem do międzynarodowego projektu “Connect for Global Change” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach konkursu DG INTPA DEAR (Development Education and Awareness Raising).

Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt trwa od lipca 2024 roku do grudnia 2026 roku.