W lipcu 2021 r. Polska i inne państwa należące do DAC OECD przyjęła Rekomendacje Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD w sprawie włączenia społeczeństwa obywatelskiego we współpracę rozwojową i pomoc humanitarną >>>
Jest to nowy instrument DAC, który ma wzmocnić rolę przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Równocześnie wyznacza standardy działania podmiotów zaangażowanych we współpracę rozwojową i pomoc humanitarną, a zwłaszcza przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego działających na rzecz Agendy 2030.
Zalecenia zawarte w rekomendacjach zostały sformułowane w ramach trzech filarów:
- Filar pierwszy – poszanowanie, ochrona i promocja przestrzeni obywatelskiej;
- Filar drugi – wspieranie i zaangażowanie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego;
- Filar trzeci – motywowanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego do skuteczności, przejrzystości i odpowiedzialności.
Podstawą Rekomendacji DAC jest uznanie różnorodności społeczeństwa obywatelskiego.
Rekomendacje opierają się na założeniu, że podmioty zaangażowane we współpracę rozwojową i pomoc humanitarną powinny sprzyjać inkluzywnemu i niezależnemu społeczeństwu obywatelskiemu, zwłaszcza w krajach i terytoriach partnerskich, dla których przeznaczona jest Oficjalna Pomoc Rozwojowa.
Rekomendacje DAC mają na celu włączenie przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, zarówno tych niezależnych, jak i działających w charakterze partnerów wdrażających.
Rekomendacje DAC w wielu punktach są zbieżne z postulatami Grupy Zagranica, która od wielu lat zabiega od wzmocnienie roli organizacji obywatelskich w polskiej współpracy rozwojowej, m.in. poprzez:
- zwiększenie udziału NGOs w realizacji zadań publicznych z zakresu współpracy rozwojowej, m. in. w ramach istniejących konkursów grantowych (Polska Pomoc, Edukacja Globalna, Wolontariat, Pomoc Humanitarna);
- wsparcie instytucjonalne organizacji NGOs (tzw. core funding), w tym wsparcie sektora pozarządowego w pozyskiwaniu środków finansowych z budżetu UE i innych grantodawców instytucjonalnych;
- przejście od projektów modułowych do wieloletnich, elastycznych planów współpracy z NGOs, finansujących długoterminowe programy/projekty w zakresie współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej;
- zaproszenie do współpracy merytorycznej partnerów społecznych podczas opracowywania dokumentów strategicznych dla kluczowych obszarów polskiej współpracy rozwojowej i edukacji globalnej.
Źródło informacji: Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz DAC OECD
powrót na stronę główną