Stanowisko organizacji społecznych wobec Lex Czarnek 3.0

Grupa Zagranica zaangażowała się w przygotowanie stanowiska wobec najnowszej wersji ustawy potencjalnie blokującej współpracę organizacji pozarządowych ze szkołami, potocznie nazywanej LexCzarnek 3.0. Stanowisko powstało w ramach inicjatywy Wolna Szkoła.
 
Jednym z bardzo ważnych obszarów działalności naszej platformy jest edukacja globalna. Działania z tego obszaru bardzo często realizujemy poprzez współpracę z instytucjami edukacji formalnej: przedszkolami, szkołami, uczelniami wyższymi. Od kilku też lat edukacji globalnej w tych przestrzeniach jest coraz mniej, co zostało spowodowane m.in. zmianami strukturalnymi w polskim szkolnictwie, reformami treści podstaw programowych, nierealizowaniem przez DWR MSZ konkursu “Edukacja Globalna” w ostatnich latach.

Dalsze ograniczenie możliwości szerzenia wiedzy i świadomości na temat globalnych współzależności wśród dzieci i młodzieży, które byłoby konsekwencją wejścia w życie procedowanych przepisów, byłoby kolejnym ciosem dla misji edukacji globalnej i organizacji edukacyjnych skupionych w Grupie Zagranica.

Pełna treść stanowiska wraz z listą podpisanych organizacji >>>

powrót na stronę główną