Grupa Zagranica z satysfakcją przyjęła zapowiedź organizacji konkursów grantowych z zakresu współpracy rozwojowej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach „Planu współpracy rozwojowej na rok 2026”.
Liczymy na to, że konkursy będą ogłoszone na tyle wcześnie, aby biorący w nich udział partnerzy społeczni mogli rozpocząć realizację działań już od stycznia przyszłego roku, aby możliwie pilnie i długoterminowo odpowiedzieć na potrzeby społeczności w krajach partnerskich, na rzecz których podejmowane są projekty z obszaru współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej.
Jednocześnie mamy nadzieję, że jednoroczna przerwa związana z brakiem konkursów grantowych w roku 2025 nie zaprzepaści dotychczasowych działań, a organizacje pozarządowe, które straciły coroczną spodziewaną możliwość pozyskania środków na swoje działania, będą w stanie podejmować lub kontynuować programy pomocowe na rzecz krajów partnerskich. Istotą współpracy rozwojowej – a w szczególności pomocy humanitarnej – jest bowiem ciągłość działań, elastyczność oraz adekwatne reagowanie na bieżące potrzeby lokalnych społeczności oraz reprezentujących je beneficjentów i beneficjentek. Podnosząc argumenty za możliwością modułowego finansowania projektów, które w swojej odpowiedzi przytacza MSZ, organizacje pozarządowe nie miały na celu zmniejszenia częstotliwości odbywania się konkursów.
Pragniemy zwrócić uwagę, że wobec nagłego wycofania programów rozwojowych USAID, rola Unii Europejskiej, a w tym Polski, na polu pomocy rozwojowej wzrasta.
Zdajemy sobie sprawę z dynamicznej sytuacji geopolitycznej, której skutki odczuwamy wszyscy, i która stawia Ministerstwo Spraw Zagranicznych przed licznymi, trudnymi wyzwaniami. Liczymy na to, że Polska pozostanie ważnym aktorem i wiarygodnym partnerem w obszarze współpracy rozwojowej. Chcemy uniknąć sytuacji, gdy za polityczne napięcia na arenie międzynarodowej płacą najsłabsi. Z perspektywy współpracy rozwojowej są nimi mieszkańcy i mieszkanki krajów partnerskich. Chcemy także zwrócić uwagę na to, że inwestowanie we współpracę rozwojową jest przede wszystkim inwestowaniem w naszą przyszłość i związane z nią bezpieczeństwo.
Powołując się na ciągłość dialogu i współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z partnerami społecznymi i dobrą praktykę, stosowaną przez MSZ do tej pory nieprzerwanie od 20 lat, którą jest ogłaszanie corocznych konkursów grantowych, liczymy na dalszą owocną współpracę.
Odniesienia:
- Apel do Premiera w sprawie odwołania konkursów grantowych
- Oświadczenie w sprawie listu otwartego Grupy Zagranica