Polska współpraca rozwojowa 2022 – raport Grupy Zagranica

Zapraszamy do lektury najnowszej edycji raportu przedstawiającego perspektywę organizacji pozarządowych na stan polskiej współpracy rozwojowej.

Raport otwiera rozdział poświęcony analizie statystyk oficjalnej pomocy rozwojowej za 2021 rok, przygotowany przez Katarzynę Zalas-Kamińską. Dodatkowo w tegorocznej publikacji zdecydowaliśmy się skupić uwagę na pogłębieniu dwóch tematów: wsparciu udzielanemu uchodźcom i uchodźczyniom w Polsce w kontekście współpracy rozwojowej (rozdział 2. autorstwa Katarzyny Szeniawskiej) oraz edukacji globalnej (rozdział 3. autorstwa Magdaleny Kulety-Hulboj).

Podsumowanie raportu monitoringowego 2022 (www) >>>

Polska należy do nielicznych państw członkowskich UE, które minimalnie zwiększyły wolumen ODA. W przypadku Polski: z 0,14% DNB w 2020 r. do 0,15% w 2021 r. Jednak poziom około 0,15% ODA/DNB towarzyszy nam od 2018 roku i nic nie wskazuje na to, że polski rząd zamierza zmienić swoją politykę w tym obszarze (więcej na ten temat w rozdziale Katarzyny Zalas-Kamińskiej). 

Natomiast pewnym jest, że polska ODA w 2022 roku będzie znacznie większa, gdyż do ODA zostaną wliczone wydatki związane z przyjmowaniem i zaopatrzeniem osób z doświadczeniem uchodźczym (m.in. z Ukrainy) przez pierwszy rok pobytu w naszym kraju (więcej na ten temat w rozdziale Katarzyny Szeniawskiej). 

Ważnym elementem współpracy rozwojowej jest edukacja globalna. Jednak mimo rosnącej roli edukacji globalnej w międzynarodowych dokumentach, polityce edukacyjnej wielu krajów i w badaniach naukowych, jej sytuacja w Polsce nie napawa optymizmem. Zaledwie 1-2% dzieci i młodzieży ma styczność z edukacją globalną (więcej na ten temat w rozdziale Magdaleny Kulety-Hulboj).

Ściągnij i przeczytaj pełny raport monitoringowy 2022 (pdf) >>>


Publikacja raportu jest jednym z działań Grupy Zagranica w ramach projektu „Rzecznictwo praw i interesów polskich NGO zaangażowanych we współpracę rozwojową”, realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

powrót na stronę główną