Na rzecz sprawiedliwej i odpowiedzialnej Europy w świecie – projekt prezydencyjny

Projekt „Na rzecz sprawiedliwej i odpowiedzialnej Europy w świecie” to wspólna inicjatywa organizacji społeczeństwa obywatelskiego z Polski, Danii i Cypru, wspólnie z CONCORD Europe, mająca na celu wzmocnienie roli społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu globalnej polityki rozwojowej UE. W obliczu coraz bardziej złożonego krajobrazu geopolitycznego, obejmującego trwające konflikty, kryzysy klimatyczne i rosnące nierówności, inicjatywa ta dąży do umieszczenia społeczeństwa obywatelskiego w centrum rozwiązań, zapewniając bardziej inkluzywne, sprawiedliwe i zrównoważone działania zewnętrzne UE.

Projekt będzie realizowany od stycznia 2025 do sierpnia 2026 roku, obejmując kolejne prezydencje Polski, Danii i Cypru w Radzie Unii Europejskiej.

Opiera się na dwóch głównych celach:

  • zwiększeniu świadomości społecznej i politycznej na temat globalnej roli UE we wspieraniu znaczących, inkluzywnych i zrównoważonych partnerstw międzynarodowych oraz
  • wzmocnieniu zdolności społeczeństwa obywatelskiego do angażowania się w debatę na temat kształtu unijnej globalnej polityki rozwojowej.

Zapraszamy do zapoznania się ze kartą informacyjną o projekcie (pdf) >>>

Partnerzy projektu:

Global Focus (Dania) – lider projektu
Global Focus to platforma zrzeszająca organizacje społeczeństwa obywatelskiego z Danii, zaangażowane w rozwój międzynarodowy, budowanie pokoju, działania humanitarne oraz agendę ekologiczną.

Grupa Zagranica (Polska)
Grupa Zagranica to platforma 60 polskich organizacji pozarządowych działających na rzecz współpracy rozwojowej, wsparcia demokracji, pomocy humanitarnej i edukacji globalnej.

CARDET (Cypr)
CARDET to niezależna organizacja badawczo-rozwojowa, specjalizująca się w edukacji, innowacjach, technologiach informacyjnych oraz sprawiedliwości społecznej. 

CONCORD Europe
CONCORD to europejska platforma organizacji pozarządowych działających na rzecz zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej. Zrzesza 57 organizacji członkowskich, reprezentujących ponad 2 600 organizacji pozarządowych, i jest głównym partnerem dialogu z instytucjami UE w zakresie zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej.


Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej.

Implementacja projektu w Polsce jest współfinansowana z budżetu państwa ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 w ramach projektu Wzmocnienie organizacji społecznych zaangażowanych we współpracę rozwojową.

Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach unijnego programu DEAR (ang. Development Education and Raising Awareness). Projekt jest realizowany od stycznia 2025 do sierpnia 2026.