Jaka przyszłość polskiej współpracy rozwojowej? Podsumowanie debaty

W siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z inicjatywy Fundacji Solidarności Międzynarodowej odbyło się spotkanie eksperckie dotyczące polskiej pomocy rozwojowej „Współpraca rozwojowa jako istotny element inteligentnej siły Polski”. Grupa Zagranica była jednym z organizatorów wydarzenia w ramach projektu prezydencyjnego Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – Fifth Trio EU Presidency Project 2024-2026.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów i Banku Gospodarstwa Krajowego, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą rozwojową i humanitarną oraz eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich oraz eksperci akademiccy.

Eksperci zwrócili uwagę na ewolucję podejścia do współpracy rozwojowej w szybko zmieniającym się otoczeniu globalnym – od tradycyjnej, opartej na soft power, ku bardziej złożonemu modelowi smart power, który integruje działania dyplomatyczne, ekonomiczne i pomocowe. Zaznaczono potrzebę lepszej współpracy między sektorami, zwiększenia skuteczności działań, a także wzmocnienia komunikacji – zarówno z polskim społeczeństwem, jak i między partnerami realizującymi programy. Obecna na wydarzeniu reprezentacja Grupy Zagranica wskazała na konieczność pogłębienia współpracy z partnerami społecznymi w najbliższych latach.

Podczas dyskusji podkreślono, że obecne trudności w globalnym systemie pomocy rozwojowej stwarzają dla Polski możliwość zredefiniowania swojego podejścia, czyniąc je bardziej strategicznym i ukierunkowanym na konkretne obszary. Jednym z centralnych punktów dyskusji była odbudowa Ukrainy. Osoby eksperckie zaznaczyły, że poza natychmiastowym wsparciem humanitarnym, kluczowe będzie długofalowe zaangażowanie w odbudowę instytucji, infrastruktury oraz gospodarki. Jako możliwe obszary współpracy wskazywano pomoc społeczną, psychologiczną, zdrowotną. Wymieniano też sektorowe reformy w Ukrainie, takie jak reforma cywilnego sektora bezpieczeństwa, projekty związane z zarządzaniem kryzysowym oraz wsparcie dla weteranów, którzy staną się niebawem istotną siła polityczną w tym kraju.

Panel ekspercki stanowił okazję do pogłębionej refleksji nad rolą, jaką powinna odgrywać polska pomoc w polityce zagranicznej w nowym kontekście globalnym, a także do wypracowania rekomendacji umożliwiających dostosowanie modelu jej działania do zmieniającej się rzeczywistości – Polskiej Pomocy 2.0. Punktem wyjścia do rozmowy była opublikowana w 2024 roku przez FSM publikacja pt. „Współpraca rozwojowa jako istotny element inteligentnej siły Polski” (pod redakcją Pawła Bagińskiego), poświęcona perspektywom współpracy rozwojowej.


Działalność rzecznicza Grupy Zagranica jest finansowana ze środków:


Źródło fotografii: Fundacja Solidarności Międzynarodowej – współorganizator wydarzenia.

powrót na stronę główną