Z początkiem prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej zainicjowaliśmy piątą edycję projektu prezydencyjnego Na rzecz sprawiedliwej i odpowiedzialnej Europy w świecie.
To wyjątkowa inicjatywa, której celem jest wzmocnienie zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w kształtowanie polityki współpracy międzynarodowej UE, skoncentrowanej na solidarności, prawach człowieka oraz zrównoważonym rozwoju. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej i łączy wysiłki organizacji z Polski, Danii, Cypru oraz platformy CONCORD Europe.
Unia Europejska, z budżetem na pomoc rozwojową wynoszącym 79,5 miliarda euro, odgrywa wiodącą rolę we wspieraniu globalnych działań na rzecz rozwoju i partnerstw międzynarodowych. Nowy projekt stawia sobie za cel zwiększenie świadomości społecznej i politycznej na temat globalnej roli UE we wspieraniu znaczących, inkluzywnych i zrównoważonych partnerstw międzynarodowych oraz wzmocnienie zdolności społeczeństwa obywatelskiego do angażowania się w debatę na temat kształtu unijnej polityki rozwojowej.
– „Decyzje podejmowane przez Unię Europejską mają ogromne znaczenie daleko poza jej granicami” – podkreśla Tanya Cox, dyrektorka CONCORD Europe, konfederacji organizacji pozarządowych działających na rzecz zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej. „UE powinna kontynuować współpracę ze społeczeństwem obywatelskim, aby zagwarantować, że polityka unijna będzie chronić prawa człowieka, wspierać zrównoważony rozwój planety oraz wywierać pozytywny wpływ na społeczności najbardziej dotknięte nierównościami, kryzysem klimatycznym i konfliktami.”
Projekt będzie realizowany w okresie prezydencji Polski, Danii i Cypru, od stycznia 2025 roku do lipca 2026 roku. W jego ramach organizacje Global Focus (Dania), Grupa Zagranica (Polska), CARDET (Cypr) oraz CONCORD Europe wspólnie będą działać na rzecz wzmocnienia głosu społeczeństwa obywatelskiego w debacie politycznej UE oraz pogłębiania współpracy między organizacjami pozarządowymi z państw członkowskich oraz krajów partnerskich.
Projekt zakłada organizację debat, warsztatów, szkoleń, a także opracowywanie szczegółowych analiz i rekomendacji politycznych, które umożliwią skuteczniejsze zaangażowanie się w procesy decyzyjne zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Ważnym elementem działań jest również zwiększanie świadomości społecznej i politycznej na temat globalnej roli Unii Europejskiej, podkreślając wagę partnerstw opartych na równości i współpracy.
Karta informacyjna o projekcie (pdf) >>>
Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej.
Realizacja projektu w Polsce jest współfinansowana z budżetu państwa ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 w ramach projektu Rozwój Grupy Zagranica – wzmocnienie organizacji społecznych zaangażowanych we współpracę rozwojową.
powrót na stronę główną