Czas na edukację globalną! Od edukacji szkolnej po akcje młodzieżowe na rzecz zrównoważonego rozwoju
Projekt “Czas na edukację globalną!” to 2,5 letnie działanie edukacyjne skierowane do nauczycieli i nauczycielek oraz edukatorów i edukatorek realizujących, planujących realizować lub nieposiadających doświadczenia w realizacji działań z obszaru edukacji globalnej.
Celem projektu jest:
- analiza bieżącej sytuacji edukacji globalnej w systemie edukacji formalnej (m.in. analiza podstaw programowych kształcenia ogólnego oraz podręczników),
- przygotowanie i adaptacja nowatorskich materiałów edukacyjnych do wykorzystania zarówno w edukacji formalnej, jak i pozaformalnej,
- zaangażowanie młodych ludzi do działań na rzecz przeciwdziałania globalnym wyzwaniom.
Zakładane cele zostaną zrealizowane przez szereg powiązanych ze sobą działań, poczynając od analizy sytuacji wyjściowej i konferencji otwierającej przestrzeń dla edukacji globalnej w Polsce (grudzień 2024), poprzez pracę merytoryczną nad materiałami dostosowanymi do polskich warunków geopolitycznych i kulturowych (rok 2025), pilotowanie nowych materiałów w szkołach z młodzieżą oraz planowanie, konsultowanie oraz przeprowadzenie przez młodzież ich własnych akcji uświadamiających (rok 2026).
Projekt kierowany jest do praktyków edukacji globalnej zarówno nauczycielek i nauczycieli ze wszystkich poziomów edukacyjnych, jak i edukatorek i edukatorów z organizacji pozarządowych, a także akademiczek i akademików (szczególnie pedagogów). Tę szeroko scharakteryzowaną grupę łączy to, że od dekad działają na rzecz edukacji globalnej w systemie edukacji formalnej i pozaformalnej i wspierają działania kierowane do kolejnego pokolenia młodych ludzi, żeby lepiej rozumieli globalne współzależności i angażowali się na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Projekt ma na celu wzmocnić, odbudować i poszerzyć sieci kontaktów i współpracy, a także na nowo otworzyć debatę o edukacji globalnej również wokół dynamicznie zmieniającej się polityki oświatowej. Polska edukacja globalna wymaga aktualizacji materiałów, analizy sytuacji w oparciu o nową sytuację zewnętrzną (w tym geopolityczną) oraz zmotywowanych ludzi do działania na jej rzecz. Kluczowym aspektem tego projektu jest włączenie młodych ludzi i działań przez nich proponowanych jako niezbywalnego elementu edukacji globalnej.
Projekt jest ukierunkowany z jednej strony na dostarczanie materiału dla nauczycieli i nauczycielek oraz edukatorów i edukatorek w zakresie tematyki edukacji globalnej, z drugiej wspiera kreatywność, inicjatywę i aktywność młodych ludzi, tak by chcieli podejmować działania na rzecz innych. Edukacja globalna ze swoim holistycznym podejściem, zorientowanym na sprawczość i wzmacnianiem postaw obywatelskich jest na ten problem odpowiedzią, na miarę współczesnego świata.
Projekt “Czas na edukację globalną. Od edukacji szkolnej po akcje młodzieżowe na rzecz zrównoważonego rozwoju” stanowi wkład do międzynarodowego projektu (również realizowanego przez Grupę Zagranica) pt. “It’s global education time!” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach konkursu DG INTPA DEAR (Development Education and Awareness Raising).
Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt trwa od lipca 2024 roku do grudnia 2026 roku.