Mocniejszym głosem o współpracy rozwojowej
ZAKOŃCZONY
We wrześniu 2023 roku Grupa Zagranica zakończyła realizację 2-letniego projektu „Rzecznictwo praw i interesów polskich NGO zaangażowanych we współpracę rozwojową” wspieranego w ramach programu dotacyjnego „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. W lutym 2024 roku otrzymaliśmy dofinansowanie na upowszechnianie rezultatów tego projektu i dodatkowe działania rzecznicze w ramach projektu „Mocniejszym głosem o współpracy rozwojowej”.
Celem obu projektów była poprawa uwarunkowań – finansowych, prawnych i instytucjonalnych – funkcjonowania organizacji społecznych zaangażowanych we współpracę rozwojową, pomoc humanitarną i edukację globalną. Projekty odpowiadały na systemowe problemy i wyzwania dot. polskiego systemu współpracy rozwojowej, w tym m.in.:
- niskiego poziomu polskiej Oficjalnej Pomocy Rozwojowej;
- niskiego poziomu finansowania działań organizacji pozarządowych ze środków publicznych,
- braku skutecznych narzędzi wsparcia rozwoju sektora pozarządowego.
Obiektem naszego monitoringu i adresatem działań rzeczniczych była przede wszystkim administracja rządowa, szczególnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach projektu zakończonego w 2023 roku federacja monitorowała realizację polityki współpracy rozwojowej na poziomie krajowym i UE, publikując m.in. raporty monitoringowe:
Wykorzystując rezultaty monitoringu prowadziliśmy działania rzecznicze:
- braliśmy udział w konsultacjach społecznych (2022, 2023, 2024) i przeglądzie partnerskim DAC OECD,
- opracowaliśmy rekomendacje, stanowiska, interwencje ws. bieżących adresowane do krajowej administracji rządowej i parlamentu, a także dodatkowo – na poziomie Unii Europejskiej – do Komisji Europejskiej,
- angażowaliśmy w tematykę współpracy rozwojowej i edukacji globalnej kandydatów i kandydatki w wyborach do Parlamentu RP (obecnie posła i posłanki w Sejmie nowej kadencji),
- spotykaliśmy się z kierownictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach spotkań indywidualnych i międzysektorowych.
Wszystkie powyższe działania miału wspólny cel – stworzenie przestrzeni do zabrania głosu przez organizacje pozarządowe i zwiększenie ich wpływu na polską politykę współpracy rozwojowej. Dlatego też ważnym działaniem było przeprowadzenie kampanii informacyjnej w mediach społecznościowych, której celem było m.in. pokazanie zaangażowania polskich organizacji pozarządowych w działania pomocowe i edukacyjne, ale także przybliżenie współpracy rozwojowej i edukacji globalnej jako ważnego obszaru działań społeczeństwa obywatelskiego i państwa.
Projekty „Mocniejszym głosem o współpracy rozwojowej” oraz "Rzecznictwo praw i interesów polskich NGO zaangażowanych we współpracę rozwojową" realizowane były w ramach dwóch dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, w okresie: październik 2021-wrzesień 2023 oraz luty-kwiecień 2024.