Aktualności
-
Wyniki programu grantowego „Connect for Global Change” – runda aplikacyjna 2024
Zakończyliśmy proces oceny wniosków złożonych w ramach programu grantowego „Connect for Global Change”. W wyniku przeprowadzonej procedury 10 projektów wybrano do dofinansowania, a kolejne 11 znalazło się na liście rezerwowej.
-
Rozpoczynamy projekt prezydencyjny!
Z początkiem prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej zainicjowaliśmy piątą edycję projektu prezydencyjnego „Na rzecz sprawiedliwej i odpowiedzialnej Europy w świecie”.
-
Konferencja „Czas Edukacji Globalnej – Czas na Zmianę Społeczną”
W dniu 10 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca 20 lat rozwoju edukacji globalnej w Polsce. Było to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło szerokie grono praktyków i praktyczek edukacji formalnej i pozaformalnej, reprezentantów instytucji rządowych oraz sojuszniczki tej perspektywy edukacyjnej.
-
Wizyta studyjna w Budapeszcie
W dniach 28-29 listopada silna reprezentacja organizacji członkowskich Grupy Zagranica uczestniczyła w konferencji „Shaping Tomorrow through Global Education” w Budapeszcie, organizowanej przez platformę HAND. W wydarzeniu wzięły udział reprezentantki: Polskiej Akcji Humanitarnej, Stowarzyszenia „Na Styku”, Fundacji Go’n’Act oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Koordynatorką wyjazdu z ramienia Grupy Zagranica byłą Ela Olczak.
-
Nowy przedmiot: edukacja obywatelska. Komentarz Grupy Zagranica
Grupa Zagranica wzięła udział w konsultacjach projektu podstawy programowej przedmiotu edukacja obywatelska, koncentrując się na perspektywie edukacji globalnej.
-
Poradnik dotyczący świadomego zaangażowania (młodzieży)
Poradnik “Świadome zaangażowanie. Jak działać na rzecz globalnej solidarności” powstał z myślą o osobach z organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją globalną, ale zapraszamy do jego lektury wszystkie osoby zajmujące się działalnością edukacyjną i kampanijną, skierowaną w szczególności do młodzieży.
-
Oświadczenie organizacji pozarządowych w odpowiedzi na strategię migracyjną Polski, na rzecz prawa do ochrony międzynarodowej
107 organizacji z Polski i z całej Europy – w tym Grupa Zagranica – przygotowało oświadczenie, w którym wyrażono sprzeciw wobec tej zasady, ponieważ podważa ona wartości takie jak solidarność, poszanowanie praw człowieka i godność, rządy prawa, sprawiedliwość społeczną oraz ochronę osób z doświadczeniem uchodźczym — wartości, które czynią Europę silniejszą, a nie słabszą, w…
-
Rekrutacja: Specjalista/specjalistka ds. komunikacji
Grupa Zagranica poszukuje osoby do współpracy na stanowisku specjalisty/specjalistki ds. komunikacji. Osoba na ww. stanowisku będzie współodpowiedzialna za opracowanie i wdrożenie planu komunikacji dla projektu finansowanego przez Komisję Europejską: “Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – Fifth Trio EU Presidency Project”.
-
Zaproszenie na konferencję „Czas Edukacji Globalnej – Czas na Zmianę Społeczną”
Zapraszamy do udziału w konferencji „Czas Edukacji Globalnej – Czas na Zmianę Społeczną”, która odbędzie się na żywo 10 grudnia (wtorek) w godz. 10:00-17:00 w Centrum Aktywizmu Klimatycznego “Gniazdo”, ul. Krucza 17, Warszawa.
-
Raport AidWatch 2024: Czyim interesom naprawdę służy ODA?
Tegoroczny raport, zatytułowany „Czyim interesom naprawdę służy ODA?”, koncentruje się na wpływie interesów narodowych krajów europejskich na sposób, w jaki udzielana jest pomoc rozwojowa. Podkreśla, że te interesy mogą być sprzeczne z zobowiązaniami, które UE i jej kraje członkowskie podjęły jako członkowie Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC) OECD, i mogą skutkować niewłaściwym ukierunkowaniem pomocy.
-
Seminaria sieciujące dla organizacji zainteresowanych programem Connect
Dla organizacji zainteresowanych udziałem w programie Connect for Global Change organizujemy seminaria sieciujące w jednym z 3 terminów do wyboru. Celem seminarium będzie stworzenie okazji do poznania najważniejszych aspektów programu Connect, rozwijania własnych pomysłów projektowych oraz tworzenia potencjalnych partnerstw.
-
Profil Globalny czyli edukacja globalna w mediach społecznościowych
Ruszamy z naszym nowym profilem na portalu Instagram: Profilem Globalnym. Będzie to miejsce, gdzie umieszczać będziemy inspiracje, które pozwolą edukować lub rozmawiać o kwestiach globalnych w najbliższym otoczeniu – z rodziną, znajomymi, w miejscu pracy lub w przestrzeniach edukacyjnych, np. w szkole.
-
Zapraszamy na spotkanie informacyjne o programie grantowym Connect for Global Change
Jeśli zastanawiasz się czy nowy program grantowy Connect for Global Change to program odpowiedni dla Twojej organizacji oraz czy Twój pomysł na projekt do niego pasuje – zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące pierwszej rundy konkursu grantowego „Connect for Global Change”.
-
Otwieramy program grantowy na projekty z obszaru edukacji globalnej
Zapraszamy do składania wniosków projektowych w ramach międzynarodowego programu grantowego Connect for Global Change realizowanego w 11 krajach członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce program grantowy jest realizowany przez Grupę Zagranica, w dwóch rundach aplikacyjnych – w roku 2024 oraz 2025.
-
Rekrutacja: Specjalista/specjalistka ds. komunikacji i mediów społecznościowych
Grupa Zagranica poszukuje osoby do współpracy na stanowisku specjalisty/specjalistki ds. komunikacji i mediów społecznościowych (ang. Content editor and social media expert).
-
Tydzień Edukacji Globalnej 2024 – zapraszamy!
W listopadzie br. odbędzie się już 25 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej! Od 18 do 24 listopada 2024 r. wraz z Centrum Północ-Południe Rady Europy i Siecią Edukacji Globalnej zapraszamy do podjęcia działań z obszaru edukacji globalnej, której celem jest zbadanie i zrozumienie wyzwań, przed którymi stoimy jako ludzkość oraz wzbudzenie chęci działania w obliczu problemów…
-
Spotkanie dla organizacji pozarządowych działających w Gruzji
Z inicjatywy organizacji członkowskiej Grupy Zagranica – Fundacji Human Doc – 26 września o godz.11:00 organizujemy spotkanie (online) dla polskich organizacji pozarządowych działających lub planujących działać w Gruzji. Zarys agendy spotkania: Zainteresowane organizacje zapraszamy do zgłoszenia udział (imię i nazwisko, nazwa organizacji) na adres grupa@zagranica.org.pl. Zapraszamy!
-
Partnerski przegląd materiałów z obszaru edukacji globalnej
Zapraszamy do udziału w partnerskim przeglądzie materiałów edukacyjnych z obszaru edukacji globalnej. Zaproszenie skierowane jest do organizacji pozarządowych oraz instytucji, które w ostatnich 4-5 latach opracowywały (lub w najbliższej przyszłości planują opracować) materiały edukacyjne, w tym: kampanie internetowe, publikacje, animacje, gry edukacyjne, itp., które poruszają tematykę z zakresu edukacji globalnej.
-
Profil absolwenta i nowa podstawa programowa – rekomendacje organizacji pozarządowych
Organizacje zrzeszone w sieci SOS dla Edukacji przygotowały postulaty i propozycje dotyczące profilu absolwenta_tki polskiej szkoły oraz modelu nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.
-
Ograniczenia dla współpracy międzynarodowej organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Gruzji
Grupa Zagranica zwróciła się z apelem do Ministra Jakuba Wiśniewskiego – odpowiedzialnego za współpracę rozwojową w MSZ – o zwrócenie szczególnej uwagi na sytuację w Gruzji w kontekście realizowanej przez Polskę bilateralnej pomocy rozwojowej w roku bieżącym, a także przygotowywania planu współpracy rozwojowej na rok 2025 i lata kolejne.
-
Spotkanie z Minister Katarzyną Lubnauer
W gronie naszych organizacji członkowskich zajmujących się edukacja globalną, Grupa Zagranica spotkała się z Panią Wiceministrą Edukacji Katarzyną Lubnauer oraz Dyrektor Małgorzatą Szybalską. Rozmawiałyśmy o wzmocnieniu edukacji globalnej w szkołach w Polsce, w tym o nowym przedmiocie 'edukacja obywatelska” i perspektywie obywatelstwa globalnego.
-
„Connect for Global Change” – nowy projekt Grupy Zagranica
„Connect for Global Change” to nowy projekt międzynarodowy, w ramach którego przyznawane będą granty na działania edukacyjne i kampanijne w 11 krajach europejskich. W Polsce program grantowy będzie realizowany przez Grupę Zagranica.
-
„It’s Global Education Time!” – nowy projekt Grupy Zagranica
W 2024 roku Grupa Zagranica rozpoczęła projekt międzynarodowy projekt w obszarze edukacji globalnej, który ma na celu przyczynienie się do włączania edukacji globalnej do edukacji formalnej, m.in. poprzez zaangażowanie nauczycieli i nauczycielek oraz uczniów i uczennic do podejmowania aktywnych działań na rzecz lokalnego i globalnego rozwoju.
-
Grupa Zagranica na posiedzeniu Rady Programowej Współpracy Rozwojowej
Kandydat Grupy Zagranica, Grzegorz Gruca (Polska Akcja Humanitarna) został członkiem Rady Programowej Współpracy Rozwojowej. Pierwsze posiedzenie Rady odbyło się 6 marca br., podczas którego zaopiniowano pozytywnie Plan współpracy rozwojowej na rok 2024.
-
Spotkanie z Podsekretarz Stanu w MSZ Anną Radwan-Röhrenschef
Zarząd, biuro oraz reprezentantki organizacji członkowskich wzięli udział w spotkaniu z Podsekretarz stanu ds. wymiaru obywatelskiego i samorządowego polityki zagranicznej Anną Radwan-Röhrenschef. Rozmawialiśmy m.in. o możliwości większego zaangażowania organizacji pozarządowych w działalność informacyjną i edukacyjną prowadzoną przez MSZ.
-
Dlaczego potrzebujemy edukacji globalnej w polskiej szkole? Prekonsultacje zmian podstaw programowych
W odpowiedzi na ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej prekonsultacje zmian podstaw programowych Grupa Zagranica przesłała szereg komentarzy przygotowanych przez ekspertki grupy roboczej ds. edukacji globalnej. Komentarze dotyczyły obecności treści z obszaru edukacji globalnej w podstawach programowych przedmiotów geografia, WOS, HiT i biologia na poziomie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego.
-
Konsultacje projektu Planu współpracy rozwojowej na rok 2024
Grupa Zagranica wzięła udział w konsultacjach społecznych projektu Planu współpracy rozwojowej w 2024.
-
Raport DAC OECD z przeglądu partnerskiego polskiego systemu współpracy rozwojowej
Komitet Pomocy Rozwojowej OECD opublikował raport podsumowujący trwający przez ostatni rok przegląd partnerski (ang. peer review) polskiego systemu współpracy rozwojowej. W spotkaniach konsultacyjnych z ekspertami DAC OECD brała udział jako strona społeczna Grupa Zagranica, celem przedstawienia perspektywy sektora pozarządowego.
-
Apel organizacji społecznych do rządu i Prezydenta RP w sprawie sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy
Z inicjatywy Fundacja Batorego wraz z kilkunastoma innymi organizacjami, m.in. Centrum Stosunków Międzynarodowych, Instytut Spraw Publicznych, Polska Akcja Humanitarna (PAH), Polska Misja Medyczna, Polski Zespół Humanitarny, Fundacja Edukacja dla Demokracji – wystosowaliśmy apel do rządu i Prezydenta RP ws. sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy.
-
Interwencja ws. wyników konkursów Polskiej Pomocy
W trybie wniosku o dostęp do informacji publicznej otrzymaliśmy listy rankingowe zawierające opinię merytoryczną Komisji Konkursowych konkursów „Polska Pomoc Rozwojowa 2023” i „Pomoc humanitarna 2023”. Zaobserwowaliśmy bardzo dużą rozbieżność pomiędzy listami a decyzjami Ministra o przyznaniu dofinansowania w ww. konkursach, opublikowanymi w dn. 9.08.2023.
-
Raport AidWatch 2023: rekordowa unijna pomoc rozwojowa w 2022 roku
Rok 2022 pod kątem wielkości Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (ODA) był rekordowy nie tylko dla Polski. Kraje Unii Europejskiej, wliczając do wydatków na pomoc rozwojową bardzo wysokie koszty utrzymania uchodźców (przede wszystkim z Ukrainy), wydały w 2022 roku 84 miliardów euro na ODA. Oznacza to wzrost o 19% względem roku 2021.
-
Edukacja globalna w Polsce z perspektywy organizacji pozarządowych. Wnioski z badania Grupy Zagranica
Grupa Zagranica zleciła w 2023 roku badanie jakościowe poświęcone sytuacji edukacji globalnej w Polsce z punktu widzenia organizacji pozarządowych – jednych z najważniejszych aktorów i rzeczników edukacji globalnych. Celem badania było także wypracowanie sugestii i rekomendacji pomocnych Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz innym zainteresowanym podmiotom przy tworzeniu strategii rozwoju edukacji globalnej w naszym kraju.
-
Pomoc rozwojowa Polski nie aż tak hojna, jak sugerują liczby. Raport monitoringowy Grupy Zagranica
Poprzedni rok przyniósł ogromny wzrost jeśli chodzi o wielkość polskiej pomocy rozwojowej. Całkowite wydatki na oficjalną pomoc rozwojową w 2022 r. wyniosły ponad 15 mld zł, czyli wzrosły o 11,2 mld zł w porównaniu z rokiem poprzednim.
-
Spotkanie informacyjne – Tydzień Edukacji Globalnej 2023
5 października (godz. 18:00, online) odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób, które pierwszy raz zainteresowały się Tygodniem Edukacji Globalnej. Celem spotkania jest przedstawienie kampanii TEG, wprowadzenie w tematykę edukacji globalnej oraz zaprezentowanie przykładowych inicjatyw z lat poprzednich.
-
Stanowisko organizacji społecznych wobec Lex Czarnek 3.0
Grupa Zagranica zaangażowała się w przygotowanie stanowiska wobec najnowszej wersji ustawy potencjalnie blokującej współpracę organizacji pozarządowych ze szkołami, potocznie nazywanej LexCzarnek 3.0. Stanowisko powstało w ramach inicjatywy Wolna Szkoła.
-
Rozpoczynamy międzynarodowy projekt „Teachers for a sustainable future”
Grupa Zagranica rozpoczyna realizację międzynarodowego projektu badawczo-rzeczniczego “Teachers for a sustainable future”, którego celem jest wzmocnienie edukacji globalnej w systemie kształcenia przyszłych nauczycieli i nauczycielek.
-
Wybraliśmy hasło Tygodnia Edukacji Globalnej 2023
Tegoroczny TEG odbędzie się w dniach 20-26 listopada, pod hasłem: „Peace for the Planet, a Planet of Peace”.
-
Europejska Deklaracja Edukacji Globalnej
Podczas Kongresu, który odbywał się w dniach 3-4 listopada w Dublinie (Irlandia), przyjęta została Europejska Deklaracja Edukacji Globalnej do 2050 roku. W konferencji wzięły udział delegacje rządowe z całej Europy, w tym – z Polski.
-
Seminarium „Ukraine changes everything. What has the civil society response to Russia’s war against Ukraine taught us about NGOs and humanitarianism?”
W imieniu Grupy Zagranica oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Fulbright Poland, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza zapraszamy na seminarium dla badaczy i praktyków z sektora pomocy rozwojowej i humanitarnej, pt. „Ukraine changes everything”: What has the civil society response to Russia’s war against Ukraine taught us about NGOs and humanitarianism?
-
Wkład Grupy Zagranica w ramach przeglądu partnerskiego polskiej współpracy rozwojowej DAC OECD
Komitet Pomocy Rozwojowej OECD prowadzi obecnie przegląd partnerski (peer review) polskiej współpracy rozwojowej. Odbywa się on w ramach regularnych – średnio co 5-6 lat – peer review każdego kraju członkowskiego DAC OECD. Jako „key partners” również w tegorocznym procesie zostaliśmy poproszeni o złożenie naszych ocen i rekomendacji dot. polskiej pomocy.
-
Wysokie koszty wsparcia uchodźców z Ukrainy zmieniły polską ODA. Wstępne dane dla 2022 roku
Komitet Pomocy Rozwojowej (DAC) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikował wstępne dane dotyczące wydatków na oficjalną pomoc rozwojową (ODA, ang. official development assistance) w 2022 r. Poprzedni rok przyniósł ogromny wzrost jeśli chodzi o wielkość polskiej ODA.
-
Pamięci Oli Antonowicz-Cyglickiej
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomością o śmierci Oli Antonowicz-Cyglickiej – Osoby bardzo mocno zaangażowanej w działalność naszej federacji, od samych jej początków.
-
Polska współpraca rozwojowa 2022 – raport Grupy Zagranica
Zapraszamy do lektury najnowszej edycji raportu przedstawiającego perspektywę organizacji pozarządowych na stan polskiej współpracy rozwojowej.
-
Zaproszenie na spotkanie dyskusyjne „Rola polskich organizacji pozarządowych w odbudowie Ukrainy”
Grupa Zagranica zaprasza na dyskusję „Rola polskich organizacji pozarządowych w odbudowie Ukrainy”, która odbędzie się 26 stycznia (czwartek), w godz. 17:30-19:00.
-
Rekomendacje DAC ws. włączenia społeczeństwa obywatelskiego we współpracę rozwojową
W lipcu 2021 r. Polska i inne państwa należące do DAC OECD przyjęła Rekomendacje Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD w sprawie włączenia społeczeństwa obywatelskiego we współpracę rozwojową i pomoc humanitarną. Jest to nowy instrument DAC, który ma wzmocnić rolę przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
-
Konsultacje społeczne projektu Planu współpracy rozwojowej w 2023
Grupa Zagranica wzięła udział w konsultacjach społecznych projektu Planu współpracy rozwojowej w 2023.
-
Rozpoczynamy Tydzień Edukacji Globalnej!
Zaczynamy nasze doroczne święto – Tydzień Edukacji Globalnej! Ten tydzień to specjalny czas dla szkół, organizacji młodzieżowych, edukacyjnych, bibliotek, domów kultury, przedszkoli i wszelkich innych zainteresowanych stron aby się spotkać, porozmawiać, podnieść naszą wspólną świadomość na temat globalnych wyzwań i budowania lepszego świata dla nas wszystkich.
-
Raport AidWatch 2022: jak Unia Europejska realizuje zobowiązania dotyczące pomocy rozwojowej?
Oficjalna pomoc rozwojowa jest jednym z najpotężniejszych narzędzi zwalczania nierówności, a rok 2021 powinien być rokiem podwojenia wysiłków w celu przeciwdziałania coraz większym wyzwaniom globalnym. Tymczasem według raportu AidWatch w 2021 r. unijna ODA wyniosła zaledwie 0,48% dochodu narodowego brutto (DNB).
-
List otwarty do międzynarodowych darczyńców wspierających organizacje pozarządowe w Polsce w zapewnianiu pomocy uchodźcom z Ukrainy
Konsorcjum organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na rzecz migrantów i uchodźców w Polsce opublikowało list otwarty do międzynarodowych darczyńców, zawierający 9 punktów do przemyślenia i rozważenia zmian w działaniu tych instytucji.
-
Analiza e-podręczników. Podsumowanie procesu 2020-2022
Grupa Zagranica została zaproszona do procesu analizy e-podręczników, które są przygotowywane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. W okresie od sierpnia 2020 do stycznia 2022 zostały przeanalizowane treści lekcji geografii i historii dla szkół ponadpodstawowych, w których pojawia się tematyka związana z procesami kolonialnymi. Analiza objęła łącznie 54 materiały.
-
Ocena współpracy rozwojowej krajów członkowskich Unii Europejskiej pod kątem działań na rzecz zwalczania nierówności
Raport CONCORDu „The Road to Equality: How Do EU Member States Address Inequalities Through International Cooperation?” zawiera zbiorczą analizę* i ocenę, w jakim stopniu państwa członkowskie UE i ich strategie współpracy międzynarodowej odpowiadają na wyzwania związane z globalnymi nierównościami.
-
Kodeks ws. obrazów i wiadomości czyli jak mówić o większości świata
Kilkanaście lat temu na forum międzynarodowym został wypracowany Kodeks ws. obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa. Opracowały go organizacje pozarządowe działające w obszarze pomocy humanitarnej, współpracy rozwojowej i edukacji globalnej. W mediach społecznościowych udostępniliśmy 3 odsłony kampanii przedstawiającej najważniejsze wytyczne Kodeksu.
-
Udział w konsultacjach zmian w podstawie programowej do przedmiotu Historia, WOS oraz Historia i Teraźniejszość
W odpowiedzi na ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w grudniu ubiegłego roku konsultacje rozporządzeń w sprawie zmian w podstawie programowej, ekspertki i eksperci z grupy roboczej ds. edukacji globalnej opracowały obszerny komentarz. Przeanalizowaliśmy podstawy programowe do przedmiotu Historia (na poziomie ponadpodstawowym), WOS oraz Historia i Teraźniejszość.
-
Obywatelski Pakt dla Edukacji
Koalicja S.O.S. dla Edukacji (Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji) opracowała Obywatelski Pakt dla Edukacji – dokument, który opisuje najważniejsze obszary edukacji wymagające naprawy i kierunki zmian.
-
ODA 2021 – wstępne dane z DAC OECD
Wstępne dane Komitetu Pomocy Rozwojowej wskazują, że łącznie Unia Europejska osiągnęła poziom 0,49% DNB przeznaczonego na oficjalną pomoc rozwojową (dalej: DNB/ODA) w 2021 r. Tylko 4 państwa członkowskie osiągnęły lub przekroczyły cel 0,7% DNB/ODA: Luksemburg, Szwecja, Niemcy i Dania.
-
Oświadczenie międzynarodowych organizacji społecznych ws. wojny w Ukrainie i współpracy rozwojowej
Wspólne międzynarodowe oświadczenie 37 organizacji społeczeństwa obywatelskiego w sprawie wsparcia Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją oraz uruchomienia dodatkowych źródeł finansowania pomocy humanitarnej i przyszłej inwestycji w odbudowę i rozwój.
-
Polska współpraca rozwojowa 2021 – raport Grupy Zagranica
W ramach stałego monitoringu realizacji polityki współpracy rozwojowej przez administrację rządową wydaliśmy kolejną edycję raportu.
-
List otwarty Grupy Zagranica ws. pomocy humanitarnej dla Ukrainy
„W obliczu rosyjskiej inwazji na niepodległą Ukrainę, apelujemy o pilne podjęcie decyzji o zwiększeniu pomocy humanitarnej kierowanej do Ukrainy. Nie ulega wątpliwości, iż agresja Federacji Rosyjskiej stworzyła bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia milionów mieszkanek i mieszkańców Ukrainy, postawiła również pod znakiem zapytania ich przyszłe życie w demokratycznym, niepodległym i bezpiecznym kraju.”
-
Pomocą w płot? Kondycja polskiej współpracy rozwojowej – zaproszenie na debatę online
Grupa Zagranica zaprasza na debatę online „Pomocą w płot? Kondycja polskiej współpracy rozwojowej”, która odbędzie się 26 stycznia (środa), w godz. 12:00-13:30. Wspólnie spróbujemy przeanalizować ostatnich 5 lat polskiej pomocy rozwojowej.
-
Prezentujemy raport z badania „Zrównoważony rozwój i edukacja globalna w kształceniu i doskonaleniu nauczycieli oraz nauczycielek”
Zapraszamy do zapoznania się z raportem z partnerskiego projektu badawczego, mającego na celu identyfikację czynników, które ułatwiają lub utrudniają szersze wykorzystanie tematów edukacji globalnej w kształceniu nauczycieli i nauczycielek. Celem badania było także sformułowanie rekomendacji dotyczących wprowadzania edukacji globalnej do programów studiów na kierunkach pedagogicznych i nauczycielskich.
-
Grupa Zagranica wspiera kampanię “Ratujmy ludzi na granicy”
Grupa Zagranica dołączyła do grona organizacji społecznych, wspierających kampanię “Ratujmy ludzi na granicy”. Jej celem jest uzyskanie pilnego dopuszczenia profesjonalnej pomocy medycznej i humanitarnej w strefie stanu wyjątkowego, wobec nadchodzącej zimy i widocznej eskalacji konfliktu ze strony białoruskiej.
-
Grupa Zagranica wspiera stanowisko OFOP dot. zasad realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027
Grupa Zagranica podpisała się pod opracowanym przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych stanowiskiem organizacji społecznych ws. projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027.
-
Konsultacje społeczne projektu Planu współpracy rozwojowej w 2022
Grupa Zagranica wzięła udział w konsultacjach społecznych projektu Planu współpracy rozwojowej w 2022.
-
Prezentujemy raport CONCORD AidWatch nt. unijnej oficjalnej pomocy rozwojowej w roku 2020
Do końca 2021 r. przybędzie 140 milionów ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie – alarmuje CONCORD, europejska sieć organizacji pozarządowych zajmujących się współpracą rozwojową. Pandemia covid-19 dobitnie pokazała, jak pilnie potrzebne jest zwiększenie skali oficjalnej pomocy rozwojowej. Dotyczy to także Polski.
-
Edukacja globalna. Zrozumieć swoje miejsce w świecie – wspieramy działania SOS dla Edukacji
Eksperci i ekspertki grupy roboczej ds. edukacji globalnej w ramach Grupy Zagranica opracowali tekst dotyczący edukacji globalnej na potrzeby Sieci Organizacji Społecznych dla Edukacji. Podkreślają w nim, że szkoła to właściwe miejsce, by rozwijać kompetencje globalne, wyjaśniają, czym jest edukacja globalna i analizują główne wyzwania.
-
Grupa Zagranica dołącza do apelu NGO do premiera w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Dołączyliśmy do apelu organizacji społecznych w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.